В сила от 14.08.2007 г.
Издадена от Министерството на земеделието и продоволствието
Обн. ДВ. бр.66 от 14 Август 2007г.
Раздел I.
Обща разпоредба
Чл. 1. Тази наредба урежда:
1. контрола на продуктивните качества и признаци и определянето на развъдната стойност на регистрирани еднокопитни животни, наричани по-нататък "еднокопитни";
2. условията за използване на регистрирани еднокопитни за разплод, както и на сперма, яйцеклетки и ембриони от тях;
3. условията и реда за регистриране на еднокопитните в родословните книги и зоотехнически регистри и реда за воденето им от развъдните организации;
4. условията и реда за издаване на идентификационен документ (паспорт) на регистрирани еднокопитни и на зоотехнически сертификати за спермата, яйцеклетките и ембрионите от тях;
5. условията за търговия и участие в конно-спортни състезания на еднокопитни, регистрирани в други държави - членки на Европейския съюз (ЕС).
Чл. 2. (1) Селекцията и репродукцията с еднокопитните по чл. 1, т. 1 се извършва от развъдни организации и от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) в случаите по чл. 8, ал. 2, т. 3 от Закона за животновъдството (ЗЖ).
(2) Развъдните организации представят в ИАСРЖ описание на методите за извършване на контрола на продуктивните качества, описание на вида продуктивност, статистическия метод за анализ и използваните генетични параметри за всеки оценяван показател;
(3) Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството упражнява контрол върху дейността на развъдните организации.
(4) Министерството на земеделието и продоволствието изпраща на Европейската комисия (ЕК) и на официалните органи на държавите - членки на ЕС, списък на развъдните организации, получили разрешение по реда на чл. 29 - 29б ЗЖ.
Раздел II.
Контрол на продуктивните качества и определяне на развъдна стойност
Чл. 3. (1) Контрол на продуктивните качества се извършва в конезаводи, племенни ферми, жребцови депа, хиподруми, конно-спортни бази и станции за тестиране.
(2) Продуктивни качества по ал. 1 са работоспособност и репродуктивни способности.
Чл. 4. (1) За установяване на работоспособността се определят следните показатели:
1. при породите еднокопитни за надбягване - време за преодоляване на дистанцията, вид на надбягването, класиране и спечелена сума;
2. при породите еднокопитни за класически конен спорт - алюри, скокови качества, ездови способности и класиране в конно-спортни състезания от вътрешния и международния спортен календар;
3. при породите еднокопитни за впряг - теглителна сила, мощност, скорост на движение, издръжливост и класиране в конно-спортни състезания от вътрешния и международния спортен календар.
(2) При всички породи като показатели се използват и оценките за: произход, екстериор, темперамент, нрав и готовност за работа.
(3) Работоспособността на регистрираните еднокопитни се установява:
1. за породите по чл. 4, ал. 1, т. 1 на хиподрум;
2. за породите по чл. 4, ал. 1, т. 2:
a) предварителен тест - в конезаводи, племенни конеферми и жребцови депа;
б) финален тест - в определени от развъдната асоциация станции за тестиране;
в) в конно-спортни бази при провеждане на конно-спортни състезания от вътрешния и международния спортен календар;
3. за породите по чл. 4, ал. 1, т. 3 - в конезаводи, племенни конеферми, жребцови депа, конно-спортни бази и станции за тестиране.
Чл. 5. (1) За провеждане на тестиранията развъдната организация определя съдийска комисия.
(2) Съдийската комисия по ал. 1 представя на развъдната асоциация протокола за резултатите от тестиранията, които са валидни при определяне на развъдната стойност на животните и/или на техните родители и странични родственици.
Чл. 6. Преценката по екстериор се извършва въз основа на отделни оценки за:
1. глава;
2. шия;
3. преден пояс;
4. гръб и поясница;
5. телосложение;
6. предни крайници;
7. задни крайници;
8. крупа;
9. телесни измерения;
10. типичност.
Чл. 7. Контролът на репродуктивните качества включва:
1. за жребците: брой покрити кобили, брой заплодени кобили, брой случни сезони, % заплодяемост, % ожребени кобили и % безплодие;
2. за кобилите: брой ожребвания, брой живородени кончета, брой близнене, брой безплодни случни сезони (яловост), брой аборти, брой мъртвородени кончета и брой отбити кончета.
Чл. 8. (1) Развъдната стойност на еднокопитни за разплод се определя от развъдната организация.
(2) Еднокопитни, които не отговарят на изискванията на раздел III, не подлежат на определяне на развъдна стойност.
(3) Развъдната стойност се определя въз основа на посочените показатели в чл. 4, ал. 1 и 2, чл. 6 и 7.
Чл. 9. Развъдната стойност се определя чрез:
1. произхода на животните;
2. собствената продуктивност на животните;
3. странични родственици на животните;
4. потомството на животните.
Чл. 10. Развъдната организация ежегодно публикува в свой информационен бюлетин данни за развъдната стойност на жребците и кобилите.
Чл. 11. (В сила от 01.01.2008 г.) Развъдната организация ежегодно публикува в свой информационен бюлетин установените генетични дефекти на животните.
Раздел III.
Условия за използване на регистрирани еднокопитни за разплод
Чл. 12. При чистокръвните породи за разплод се допускат регистрирани еднокопитни, които отговарят на изискванията за водене на развъдна дейност, определени с правилници на специализираните международни организации.
Чл. 13. За разплод в полукръвните породи се допускат само еднокопитни, регистрирани и одобрени от развъдната организация, които произхождат от:
1. шест генерации утвърдена популация;
2. одобрени бащи;
3. майка и майка на майка, записани в родословна книга.
Чл. 14. За разплод при породи коне за работа се допускат еднокопитни, регистрирани от развъдна организация и отговарящи на изискванията за екстериор и работоспособност съгласно селекционната програма.
Чл. 15. Еднокопитните от всички породи, използвани за разплод, трябва да отговарят на следните изисквания:
1. са идентифицирани и регистрирани;
2. нямат предаващи се по наследство болести;
3. нямат дефекти на половите органи, включително и крипторхизъм;
4. нямат аномалии по зъбите;
5. нямат недостатъци и лоши навици;
6. не са претърпявали операции за корекция на крайниците.
Чл. 16. Сперма се получава само в центрове за изкуствено осеменяване, одобрени и регистрирани по реда на чл. 33 ЗЖ, при наличие на следните изисквания:
1. жребецът, от който се получава спермата, отговаря на изискванията по чл. 12,13,14 и 15;
2. спермата е идентифицирана.
Чл. 17. Яйцеклетки и ембриони се получават само в центрове за трансплантация на ембриони, одобрени и регистрирани от Националната ветеринарномедицинска служба съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност, при наличие на следните изисквания:
1. произхождат от регистрирани еднокопитни; и
2. са идентифицирани.
Чл. 18. Търговията с регистрирани еднокопитни, сперма, яйцеклетки и ембриони от тях не може да бъде забранявана или ограничавана на зоотехнически и генеалогични основания освен произтичащите от ЗЖ и тази наредба.
Раздел IV.
Условия и ред за регистриране на еднокопитни в родословните книги и зоотехническите регистри и ред за воденето им от развъдните организации
Чл. 19. (1) Родословната книга се води от развъдните организации по чл. 2, получили разрешение по реда на чл. 29 - чл. 29б, ал. 2 ЗЖ. При чистокръвните породи коне, за които важат общи международни изисквания, родословните книги се водят от организации, одобрени със заповед на министъра на земеделието и продоволствието.
(2) В родословната книга се регистрират еднокопитни, като се посочват всички известни техни родственици по възходяща линия.
Чл. 20. (1) Родословната книга може да съдържа главен и допълнителен раздел.
(2) За да бъдат вписани в главния раздел на родословната книга, животните трябва да отговарят на критериите, посочени в чл. 28, ал. 1 ЗЖ.
(3) Развъдната организация може да вземе решение по отношение на животни, които не отговарят на критериите по чл. 28, ал. 1 ЗЖ и притежават специфични характеристики, отличаващи ги от популацията на същата порода, да бъдат вписвани в допълнителния раздел на родословната книга, ако отговарят на следните изисквания:
1. идентифицирани и регистрирани са съгласно правилата за водене на родословната книга на страната на произход;
2. са с характеристики на породата, определени в селекционната програма на страната на произход;
3. имат минимума от продуктивни качества, необходими за осъществяване на селекционната програма.
(4) В случаите по ал. 3, т. 2 и 3 при вписването в допълнителния раздел на родословната книга задължително се посочва, че животното отговаря на селекционна програма на развъдната организация.
Чл. 21. Развъдната организация назначава специалист с висше животновъдно образование, който води родословната книга в съответствие с изискванията на тази наредба.
Чл. 22. Развъдната организация не може да откаже регистрирането в родословната книга на еднокопитни, ако те произхождат от друга държава - членка на ЕС, при условие че животните отговарят на изискванията за вписване в родословната книга и се спазват международно приетите правила за работа с някои чистокръвни породи.
Чл. 23. (1) Зоотехническият регистър се води от развъдните организации.
(2) В зоотехническия регистър се вписват еднокопитните - продукт на кръстосване, които не отговарят на условията и реда за регистриране в родословната книга, но са обект на селекционната програма на развъдна организация.
(3) Еднокопитните - продукт на хибридизация, поради биологически обусловена безплодност не се вписват в зоотехнически регистър и с тях не се води дейност по селекция и репродукция.
(4) За да бъде вписано в зоотехнически регистър, еднокопитното трябва:
1. да е идентифицирано след раждането си;
2. да има установен произход.
Чл. 24. (1) При търговия с еднокопитни в рамките на Европейската общност те се вписват в съответната родословна книга на държавата членка по местоназначение под същото име, с което са регистрирани в държавата членка на изпращане, като в съответствие с международните правила се посочват инициалите на страната на раждане.
(2) Когато правилата на развъдните организации позволяват, името по произход на еднокопитното може временно или постоянно да се предхожда или последва от друго име, като в скоби се посочва името по произход и страната на раждане се указва чрез инициалите по ал. 1.
Раздел V.
Условия и ред за издаване на идентификационен документ (паспорт) на регистрирани еднокопитни и зоотехнически сертификат
Чл. 25. (1) Идентификационният документ (паспорт) на регистрирано еднокопитно се издава от развъдните организации, водещи родословните книги, получили разрешение по чл. 29 - 29б ЗЖ.
(2) Идентификационният документ се изготвя на френски, английски и български език и отговаря на изискванията на Наредба № 45 от 2006 г. за здравните изисквания при придвижване на еднокопитни животни между Република България и държавите - членки на Европейския съюз, и внасянето от трети страни. Минималната информация, която съдържа идентификационния документ, е съгласно приложението.
(3) Към идентификационния документ се прикрепя сертификат за произход до четвърта генерация родители и прародители, издаден от развъдните организации по чл. 2.
(4) При движението си регистрираните еднокопитни се придружават от документа по ал. 1.
Чл. 26. (1) Развъдните организации по чл. 2, издават зоотехнически сертификати за сперма, яйцеклетки и ембриони, получени от регистрирани еднокопитни.
(2) При търговия със сперма, яйцеклетки и ембриони от регистрирани еднокопитни, те се придружават от зоотехническия сертификат по ал. 1.
(3) Зоотехническият сертификат се изготвя най-малко на езика на страната на местоназначение и по образец, определен от ЕК.
Раздел VI.
Условия за участие на еднокопитни в конно-спортни състезания
Чл. 27. (1) При организиране и провеждане на конно-спортни състезания не се допускат:
1. различни правила за еднокопитни, регистрирани в Република България, и еднокопитни, регистрирани в друга държава - членка на ЕС;
2. различни правила за еднокопитни с произход от Република България и еднокопитни с произход от друга държава - членка на ЕС.
(2) Изискванията по ал. 1 се отнасят до:
1. минималните и максималните изисквания по записване за участие в състезанията;
2. съдийските оценки на състезанията;
3. наградния фонд или печалбата, натрупана в състезанията.
(3) При организиране на национални състезания с цел подбор на еднокопитни и провеждане на състезания, свързани с исторически или традиционни събития, изискванията по ал. 1 и 2 не се прилагат.
(4) Министерство на земеделието и продоволствието уведомява Европейската комисия за случаите по ал. 3.
Чл. 28. (1) От всяко състезание 2 % от наградния фонд се превеждат на развъдните организации по чл. 2 за защитата, развитието и подобряването на развъждането.
(2) За да получат средствата по ал. 1, развъдните организации изготвят критерии за преразпределението им в 3-месечен срок от влизане в сила на наредбата. Критериите се одобряват със заповед на министъра на земеделието и продоволствието и се съобщават на ЕК и държавите членки в рамките на Постоянния комитет по зоотехника.
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Алюри" са естествените и придобити след обучение постъпателни движения на еднокопитните.
2. "Генетични дефекти" са нарушения в нормалното устройство или във функциите на животинския организъм поради промени в гените или в хромозомите.
3. "Еднокопитни" са домашни животни от вида на конете или магаретата или техните хибриди.
4. "Екстериор" е съвкупност от външни форми на животното, която характеризира хармоничността на телосложението, здравословното и охраненото състояние, стопанското направление, пола и възрастта.
5. "Жребцово депо" е стопанство за отглеждане на лицензирани от развъдната асоциация жребци от различни породи с цел задоволяване на селекционно-племенната работа.
6. "Конезавод" е стопанство, в което се осъществява чистопородно развъждане на коне от една или няколко породи, които имат изградена линейна и фамилна структура.
7. "Конно-спортно състезание" означава всяко състезание, в частност - надбягване с коне, прескачане на препятствия, всестранна езда, обездка, надбягване с двуколки, състезание с конски впрягове и демонстрационни състезания за екстериор и качество на движенията.
8."Племенна ферма" е стопанство, в което се осъществява развъждане на коне от една или няколко породи.
9. "Полукръвни породи" са тези породи, които са създадени чрез кръстосване на две или повече породи и се използват за различните видове конно-спортни дисциплини, любителска езда и лека селскостопанска работа.
10. "Първоначален тест" е мероприятие по изготвена от развъдната асоциация специализирана програма за тестиране на работоспособността и резултатите от обучението на млади коне от различни породи.
11. "Работоспособност" е изява на генетическия потенциал и резултата от специалната подготовка на коня за извършване на определена дейност за определен период от време.
12."Регистрирани еднокопитни животни" са еднокопитни животни, които са идентифицирани посредством предвидения в чл. 8 на Директива 90/427/ЕИО документ и първоначално регистрирани или вписани в родословна книга и зоотехнически регистри на развъдни организации или на друг компетентен орган, определен със заповед на министъра на земеделието и продоволствието.
13. "Първоначално регистрирано еднокопитно" е еднокопитно, регистрирано след раждането си за първи път в родословна книга, в която към датата на раждане е включена неговата майка.
14. "Вписани еднокопитни" са еднокопитните, регистрирани вече в една родословна книга и включени в друга такава книга според целите на селекционната програма.
15."Репродуктивна способност" е способността на животното да се размножава.
16."Родословна книга" е всяка книга, регистър или информационен носител, която се води от развъдна организация по чл. 2, получила разрешение по чл. 29 - 29б, и в която се регистрират или вписват еднокопитните животни с цел да се удостоверят произходът, продуктивността и развъдната им стойност, като се посочват всички известни техни родственици по възходяща линия.
17. "Случен сезон" е период от време в рамките на една календарна година, в който се извършва кампания по заплождане на кобилите.
18. "Станция за тестиране" е специализирано коневъдно предприятие, в което по програма и правилник, приети от управителния съвет на развъдната организация, се извършва изпитване на работоспособността на различни породи и категории коне.
19. "Странични родственици" са тези еднокопитни, които в произхода си имат един или повече общи родители или прародители.
20. "Съдийска комисия" е специализиран орган на развъдната организация, определян ежегодно със заповед на председателя на развъдната организация и с участие на държавен представител, която отчита индивидуалните показатели на животните при тяхното изпитване.
21. "Страна на местоназначение" е държавата, в която трябва да се доставят търгуваните еднокопитни, сперма, яйцеклетки и ембриони от регистрирани еднокопитни.
22."Тестиране" е елемент от преценката по собствена продуктивност преди навършване на възраст за участия в конно-спортни състезания с цел включване в определянето на развъдната стойност на индивида.
23. "Финален тест" е завършек на тестирането и оценка за резултатите от изпълнението на специализираната програма за тестиране на коне от различни породи.
24."Крупа" е част от тялото на животното, включваща тазовите кости с мускулатурата върху тях.
25. "Крипторхизъм" е състояние, при което тестисите са в коремната кухина, водещо до продукция на негодна за оплождане сперма.
Заключителни разпоредби
§ 2. Тази наредба въвежда разпоредбите на Директива на Съвета 90/427 относно зоотехническите и генеалогичните условия за търговия с еднокопитни животни в Общността и Директива на Съвета 90/428 относно търговията с еднокопитни животни, предназначени за състезания, и определянето на условията за участие в тези състезания.
§ 3. Наредбата се издава на основание на чл. 8, ал. 6 във връзка с чл. 39а, ал. 1 от Закона за животновъдството.
§ 4. Тази наредба отменя Наредба № 12 от 2003 г. за контрол на продуктивните качества и определяне на развъдната стойност на племенни коне (ДВ, бр. 21 от 2003 г.).
§ 5. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в "Държавен вестник", а чл. 11 - от 1 януари 2008 г.
Приложение към чл. 25, ал. 2
Минимална информация в идентификационния документ (паспорт)